Osobní stránky Tomáše Dvořáka

Sirotčí registra

Sirotčí registra byly pro mě vlastně druhým stupněm při bádání ve fondech velkostatků, tím prvním byly pochopitelně gruntovní knihy. Původně jsem si myslel, že v těchto soupisech najdu jen seznamy sirotků na panství, a tak jsem dlouho otálel, než jsem si první z těchto knih v archivu půjčil a udělal jsem dobře, nepřestal jsem se divit. Kromě sirotků hospodářů jsou zde uvedeni sirotci podruhů, vdovy a nechybí ani kompletní soupisy rodin, kde bývá vcelku přesně uveden věk jednotlivých osob, vyznačeno, zda jsou děti z prvního či druhého manželství apod., zjednodušeně řečeno předchůdci sčítacích operátů (které ač vznikaly o mnoho let později obsahují údaje často mnohem méně přesné).

Rozhodně se jedná o rodopisný pramen, který doporučuji neopominout!

Zde uvádím zatím malý seznam kompletních přepisů sirotčích register dle panství, kde vznikaly. Na přepisy kromě mě obětovali mnoho desítek hodin: Mgr. Martin Pech, Doc. Eduard Krajník. S laskavým svolením zde uveřejnuji i ty, na jejichž přepisování jsem se já sám nepodílel (mělnické panství). Prosím nezneužívejte naší práce k výdělečným účelům.

  Rok vzniku
Panství
Mělník
1725 1743          
Panství
Libeň
1662 1684 1724 1734 1740 1759 1774 1781
Panství
Brandýs n/L.
1704 1730            
Panství
Stará Boleslav
1668 1676            

Další přepisy sirotčích register (např. Roudnice n/L, Nelahovezes a další, kde se moji předci již nevyskytují) najdete na stránkách Martina Pecha.


Copyright © 2007 Tomáš Dvořák | design a kód Petr Dvořák | Statistika návštěvnosti | Mapa webu | webhosting Savana.cz